هدف اصلی این نوشتار مقایسه گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox است. گزینه­های گوناگونی برای ذخیره­سازی فایل­ها در فضای ابری وجود دارد. محبوب­ترین فضای ابری در دسترس کاربران، گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox می­باشد. برای انتخاب فضای ابری مناسب با نیاز، لازم است در ابتدا با هر یک از موارد یاد شده آشنایی حاصل گردد.

1.    DropBox

این فضا ابری یک محیط کاربر پسند برای ذخیره­سازی اطلاعات ارائه نموده است که به آسانی با تلفن­های هوشمند و کامپیوترها ادغام می­گردد. نسخه­های مختلف DropBox برای استفاده بر روی موبایل و یا انواع کامپیوتر، آن را تبدیل به یک فضای ابری مستقل و ایده­آل نموده است.

2.    Google Drive

گوگل درایو فضای ابری برای ذخیره­سازی داده از طریق جیمیل است. این فضا با تمامی محصولات دیگر گوگل نیز به درستی ارتباط برقرار می­کند و قابلیت ویرایش فایل­های پاورپوینت را نیز برای کاربران ارائه کرده است. نسخه دسکتاپ سرویس گول درایو، همگام سازی فایل بین کامپیوتر و فضای ذخیره­سازی ابری را فراهم نموده است.

3.    OneDrive

مایکروسافت فضای ابری وان درایو را در اختیار کاربران خود قرار داده است. این فضای ابری به خوبی با سیستم عامل و برنامه­های ارائه شده توسط شرکت مایکروسافت، همگام می­شود. با استفاده از فضای ابری وان درایو، کاربران قادر خواهند بود تا به طور هم‌زمان فایل­های آفیس را ویرایش نموده و به اشتراک گذارند. به کارگیری وان درایو برای سیستم عامل لینوکس در دسترس نیست اما سیستم عامل iOS قادر به استفاده از این فضا است.

مقایسه فضاهای ابری گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox

برای انتخاب بهترین فضای ابری باید مقایسه­ای بین قابلیت­ها و ویژگی­های فضاهای ذکر شده در بالا صورت گیرد.

·       مقایسه و بررسی هزینه گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox

هر سه فضاهای ابری نام برده شده در بالا در ابتدا خدمات رایگانی را به متقاضیان خود ارائه می­دهند. اما میزان حجم حافظه در اختیار در هر یک از فضاهای یادشده متفاوت خواهد بود. DropBox با ارائه حجم 2 گیگابایت حافظه، کمترین و گوگل درایو با ارائه حجم حافظه 15 گیگابایت بیشترین میزان فضا را در اختیار متقاضیان قرار می­دهند. حجم حافظه رایگان وان درایو نیز 5 گیگابایت است. در صورت تمایل به در اختیار حجم بیشتر، کاربران باید فضای مورد نظر خویش را خریداری نمایند که در این صورت وان درایو قیمت اقتصادی­تری برای حجم حافظه خود ارائه نموده است.

·       مقایسه و بررسی اشتراک‌گذاری فایل در گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox

قابلیت به اشتراک‌گذاری فایل در هر سه فضای ابری در سطح قابل قبولی است اما سطوح امنیتی تأمین شده در فضاهای ذکر شده متفاوت خواهد بود.

·       مقایسه و بررسی همگام­سازی دسکتاپ در گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox

از نظر همگام­سازی دسکتاپ، هر سه فضا عملکرد خوبی دارند اما DropBox در این مشخصه نتایج بهتری را ارائه نموده است. DropBox صرفاً در زمان دانلود فایل، پوشه را به طور کامل بارگذاری می­نماید اما دو فضای دیگر با هر بار ویرایش، تمام فایل را بارگذاری خواهند نمود.

·       مقایسه و بررسی ادغام برنامه‌ها در گوگل درایو، وان‌درایو و DropBox

ادغام برنامه­ها نقطه افتراق اصلی این سه فضای ابری است. در فضای  DropBoxامکان ویرایش فایل لحاظ نشده است و برای انجام این کار باید از طریق مجموعه نرم افزارهای آفیس استفاده شود. فضای ابری وان‌درایو با خدماتی از شرکت مایکروسافت همانند آفیس ۳۶۵، آفیس آنلاین، بینگ ، اسکایپ و Outlook به نحو مطلوبی همگام‌سازی شده است اما  این فضا در ادغام با سرویس‌های دیگر مانند Zapier  یا IFTTT عملکرد خوبی ندارد. به طور کلی بهترین ادغام برنامه­ها از طریق گوگل درایو در دسترس کاربران قرار دارد.

جمع‌بندی

برای انتخاب بهترین فضای ذخیره­سازی ابری، باید به نیازها توجه شود و با بررسی سرویس­های مختلف از لحاظ ویژگی­های امنیتی، هزینه و سایر موارد فوق­الذکر، مناسب­ترین گزینه انتخاب گردد.

https://baarzesh.net/%d8%a7%d9%85%d9%86%db%8c%d8%aa-%d9%88-%d8%b3%d8%b1%d8%b9%d8%aa-%d8%a8%d8%a7%d9%84%d8%a7-%d8%a8%d8%a7-%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d9%81%d8%b6%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%a8%d8%b1%db%8c/